Wachau

Rakouský vinařský region Wachau nalezneme přibližně 65 km od Vídně, kde napříč řetězcem kopců vysokých až 500 m si vyhloubila řeka Dunaj své koryto. Severní břeh řeky je podobně strmý jako svahy podél Mosely v Německu nebo Côte Rôtie ve Francii a je pokryt pestrou mozaikou vinic, které vedou od břehů řeky směrem nahoru do kopců se zalesněnými vrcholy.

Na tomto 20 km viničním pásu, který tvoří nejméně 900 jednotlivých vinic – Rieden, nalezneme polohy s hlubokou půdou, mělkou půdou, kde na skálu narazíte téměř okamžitě, plochy zalité sluncem po celý den i místa kam se slunce nikdy nedostane. Ačkoli je Wachau nejslavnější rakouská vinařská oblast její rozloha 1500 ha činí pouze 3% celkové viniční plochy Rakouska.

wachau

Wachau je nejzápadnější oblastí kam ještě dopadá vliv teplého panonského léta a letní slunce vyhřívá údolí Dunaje až k východnímu konci Wachau. Hrozny z místních vinohradů s malým výnosem jsou schopny dávat vína s obsahem alkoholu 15 % a více a díky nočnímu ochlazujícímu vzduchu, který přichází z okolních lesů, se nejedná o žádné mdlé moky. Roční úhrn srážek zde místy nedosahuje ani 500 mm – potřebné minimum pro pěstování Révy vinné – a díky tomu se některé příkré terasovité vinohrady musí na vrcholu léta zavlažovat. Chladné noci však podmínky pro dozrávaní hroznů zlepšují a řeka Dunaj zajišťuje vinohradům přirozenou tepelnou regulaci.

Tradiční místní odrůdou je Grüner Veltliner – Veltlínské zelené, nejlepší exempláře se prezentují zelenkavým nádechem, vysokým obsahem alkoholu a téměř pepřovým projevem s potenciálem zrání jako velké bílé víno z Burgundska. Veltlínu se nejlépe daří ve spodnějších částech svahů a podél břehů, kde převládají spraše a písky. Strmé svahy jsou méně úrodné a jsou převážně tvořeny rulami a žulami – k velké oblibě všech jsou tyto podmínky vhodné pro pěstování odrůdy Riesling. Ve špičkovém rieslingu z Wachau nalezneme ocelové tóny německých rieslingů z povodí Sáry a mohutnou strukturu, kterou vynikají alsaské rieslingy z Francie.

wachau 3

 

Codex Wachau

wachau 5

Členové Vinea Wachau jsou vázáni svým vlastním kodexem „Codex Wachau“  - členové souhlasí, že budou vyrábět co nejčistší a nejvýraznější vína a nebudou vykupovat hrozny. Vína s registrovanou značkou SteinfederFederspiel a Smaragd, procházejí přísnými kontrolami samotnými vinaři.

Steinfeder – lehké víno s obsahem aloholu až 11 % určené k brzkému vypití

Federspiel – vyrábí se ze zralejších hroznů, obsah alkoholu 11.5 – 12.5 %, ideální ke konzumaci během 5 let po sklizni

Smaragd – nejvyšší řada, obsah alkoholu 12.5 % a více, nejlépe ponechat 6 a více let vyzrát ve sklepě

wachau 2

 

 

 

Žádné produkty značky Wachau nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení