Wachau

Rakouský vinařský region Wachau nalezneme přibližně 65 km od Vídně, kde napříč řetězcem kopců vysokých až 500 m si vyhloubila řeka Dunaj své koryto. Severní břeh řeky je podobně strmý jako svahy podél Mosely v Německu nebo Côte Rôtie ve Francii a je pokryt pestrou mozaikou vinic, které vedou od břehů řeky směrem nahoru do kopců se zalesněnými vrcholy.

Na tomto 20 km viničním pásu, který tvoří nejméně 900 jednotlivých vinic – Rieden, nalezneme polohy s hlubokou půdou, mělkou půdou, kde na skálu narazíte téměř okamžitě, plochy zalité sluncem po celý den i místa kam se slunce nikdy nedostane. Ačkoli je Wachau nejslavnější rakouská vinařská oblast její rozloha 1500 ha činí pouze 3% celkové viniční plochy Rakouska.

wachau

Wachau je nejzápadnější oblastí kam ještě dopadá vliv teplého panonského léta a letní slunce vyhřívá údolí Dunaje až k východnímu konci Wachau. Hrozny z místních vinohradů s malým výnosem jsou schopny dávat vína s obsahem alkoholu 15 % a více a díky nočnímu ochlazujícímu vzduchu, který přichází z okolních lesů, se nejedná o žádné mdlé moky. Roční úhrn srážek zde místy nedosahuje ani 500 mm – potřebné minimum pro pěstování Révy vinné – a díky tomu se některé příkré terasovité vinohrady musí na vrcholu léta zavlažovat. Chladné noci však podmínky pro dozrávaní hroznů zlepšují a řeka Dunaj zajišťuje vinohradům přirozenou tepelnou regulaci.

Tradiční místní odrůdou je Grüner Veltliner – Veltlínské zelené, nejlepší exempláře se prezentují zelenkavým nádechem, vysokým obsahem alkoholu a téměř pepřovým projevem s potenciálem zrání jako velké bílé víno z Burgundska. Veltlínu se nejlépe daří ve spodnějších částech svahů a podél břehů, kde převládají spraše a písky. Strmé svahy jsou méně úrodné a jsou převážně tvořeny rulami a žulami – k velké oblibě všech jsou tyto podmínky vhodné pro pěstování odrůdy Riesling. Ve špičkovém rieslingu z Wachau nalezneme ocelové tóny německých rieslingů z povodí Sáry a mohutnou strukturu, kterou vynikají alsaské rieslingy z Francie.

wachau 3

 

Codex Wachau

wachau 5

Členové Vinea Wachau jsou vázáni svým vlastním kodexem „Codex Wachau“  - členové souhlasí, že budou vyrábět co nejčistší a nejvýraznější vína a nebudou vykupovat hrozny. Vína s registrovanou značkou SteinfederFederspiel a Smaragd, procházejí přísnými kontrolami samotnými vinaři.

Steinfeder – lehké víno s obsahem aloholu až 11 % určené k brzkému vypití

Federspiel – vyrábí se ze zralejších hroznů, obsah alkoholu 11.5 – 12.5 %, ideální ke konzumaci během 5 let po sklizni

Smaragd – nejvyšší řada, obsah alkoholu 12.5 % a více, nejlépe ponechat 6 a více let vyzrát ve sklepě

wachau 2

 

 

 

Žádné produkty značky Wachau nebyly nalezeny...