Velkopavlovicko

Velkopavlovická vinařská podoblast sousedí s ostatními třemi podoblastmi a v počtu hektarů vinic se řadí na druhé místo. Klima je zde převážně teplé a místní půdy obsahují vysoký podíl hořčíku. Viniční svahy mají převážně jihozápadní a jižní orientaci a jsou na podzim omývány teplými fénickými větry urychlujícími zrání hroznů. Nacházíme zde půdy převážně písčité, sprašové vyskytující se na vápenatých jílech, slínech a slepencích. Daří se zde především modrým odrůdám, které se pěstují přibližně na 42 % z celkové plochy vinic.  Jedná se převážně o odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal nebo André. Červená vína jsou plná, harmonická a extraktivní a často se nechávají zrát v sudech. Z bílých odrůd se zde nejlépe daří odrůdám Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský nebo Muškát moravský. Bílá vína vynikají ovocnými, květinovými a kořenitými tóny.

Významnými centry jsou zejména Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Kobylí nebo Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením vybudovanými ve 30. letech 13. století řádem templářských rytířů, přičemž první písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248.

Velké Bílovice se pak mohou se svými 710 ha vinic pyšnit titulem největší vinařské obce v ČR a pověstný je zejména i místní sklepní areál Belegrady čítající téměř 700 sklepů.

Za zmínku potom určitě stojí krajina zvaná Modré Hory, kterou tvoří pět vinařských obcí a která je známá produkcí červených vín špičkové kvality. Těmi jsou Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky a Vrbice. Velké Pavlovice se zapsaly do dějin vinařství i díky své šlechtitelské stanici, ve které vznikla i modrá odrůda André a kde začaly také práce na vyšlechtění bílé odrůdy Pálava a dalších. V Němčičkách pak nalezneme nejen vinohrady, ale také nejníže položený lyžařský vlek ve střední Evropě.

Velkopavlovicko

 

 

Žádné produkty značky Velkopavlovicko nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení