Velkopavlovicko

Velkopavlovická vinařská podoblast sousedí s ostatními třemi podoblastmi a v počtu hektarů vinic se řadí na druhé místo. Klima je zde převážně teplé a místní půdy obsahují vysoký podíl hořčíku. Viniční svahy mají převážně jihozápadní a jižní orientaci a jsou na podzim omývány teplými fénickými větry urychlujícími zrání hroznů. Nacházíme zde půdy převážně písčité, sprašové vyskytující se na vápenatých jílech, slínech a slepencích. Daří se zde především modrým odrůdám, které se pěstují přibližně na 42 % z celkové plochy vinic.  Jedná se převážně o odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý Portugal nebo André. Červená vína jsou plná, harmonická a extraktivní a často se nechávají zrát v sudech. Z bílých odrůd se zde nejlépe daří odrůdám Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink vlašský nebo Muškát moravský. Bílá vína vynikají ovocnými, květinovými a kořenitými tóny.

Významnými centry jsou zejména Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Kobylí nebo Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením vybudovanými ve 30. letech 13. století řádem templářských rytířů, přičemž první písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248.

Velké Bílovice se pak mohou se svými 710 ha vinic pyšnit titulem největší vinařské obce v ČR a pověstný je zejména i místní sklepní areál Belegrady čítající téměř 700 sklepů.

Za zmínku potom určitě stojí krajina zvaná Modré Hory, kterou tvoří pět vinařských obcí a která je známá produkcí červených vín špičkové kvality. Těmi jsou Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky a Vrbice. Velké Pavlovice se zapsaly do dějin vinařství i díky své šlechtitelské stanici, ve které vznikla i modrá odrůda André a kde začaly také práce na vyšlechtění bílé odrůdy Pálava a dalších. V Němčičkách pak nalezneme nejen vinohrady, ale také nejníže položený lyžařský vlek ve střední Evropě.

Velkopavlovicko

 

 

Žádné produkty značky Velkopavlovicko nebyly nalezeny...