Trentino - Alto Adige

Patrně nejsvěžejší vína celé Itálie nalezneme právě zde, v regionu Trentino – Alto Adige. Údolí řeky Adige se táhne desítky kilometrů jižně od italských hranic s Rakouskem a nabízí opravdu úchvatnou podívanou. Malebná krajina Jižního Tyrolska, středověké hrady, horské masivy, jezera a řeky, lesy a horské pastviny a kontrastně s tím také průmyslová výroba a věčně rušná italská dálnice “Autostrade A22“. Nicméně to do sebe tak nějak zapadá a na kráse místní krajiny to nijak neubírá. Nedílnou součást této nádherné scenérie pak tvoří vinice, které zde najdeme přimknuté ke každému úbočí mezi řekou a skalními stěnami.

Oblast Trentino má na délku přibližně 70 km a naleznete ji mezi severním výběžkem Lago di Garda na jihu a obcemi Mezzocorona a Mezzolombardo na severu. Všeobjímající apelace je pak jednoduše nazvána Trentino DOC. Zatímco jižněji ležící Trentino je čistě italské, v Alto Adige (Jižní Tyrolsko) převládá německy mluvící obyvatelstvo. Oblast se stala součástí Itálie až po 1. světové válce, kdy do té doby byla součástí bývalé Rakousko – uherské monarchie a nachází se dále na sever od obou výše zmíněných obcí v délce přibližně 60 km směrem k rakouským hranicím. I zde nalezneme apelaci zahrnující celou vinařskou oblast, příznačně Alto Adige DOC.

Klima a půda jsou zde pro pěstování vína téměř ideální.  Alpské pohoří chrání území před studenými severními větrnými proudy a zároveň poskytuje oblasti tzv. srážkový stín. Na jihu je pak oblast otevřena oteplujícím proudům od jezera Lago di Garda. Klima je mírné kontinentální a vyskytují se zde různé typy půd, od vulkanické, přes dolomitský vápenec a křemen až po písčitý slín a štěrk.

alto adige 3

Celková rozloha vinic je okolo 5100 ha a nalezneme zde okolo 20 různých odrůd v nadmořské výšce od dvou set až po tisíc metrů. Výškové rozpětí, různé expozice vinic a půdní složení dávají místním vinařům širokou škálu možností a stylů vyráběných vín. Tradičně se zde setkáme s pergolovým systémem vedením révy a terasovitým uspořádáním vinic. Vysoké rozdíly v denních a nočních teplotách napomáhají k optimálnímu zrání hroznů. Teplejší denní teploty podporují rozvoj cukru v hroznech a noční nižší teploty napomáhají hroznům si udržet své aroma, svěžest a kyselinu. Terroirem jsou si obě části regionu, Alto Adige i Trentino, podobné.

Většinu produkce vína zde zajišťují “cantine sociali“ – vinařská družstva, která jsou kvalitativně na vysoké úrovni. Když pomineme vysokou celosvětovou poptávku po jednoduchých vínech z odrůd Pinot grigio a Chardonnay (převážně jako základ šumivého vína), kterou se oba vinařské regiony snaží uspokojit, nalezneme zde vína s nezaměnitelným charakterem odrážející místní terroir.

Trentinu narazíte na vysoce kvalitní vína jak z odrůdy Pinot grigio a Chardonnay, tak i z odrůdy Müller Thurgau. Za zmínku pak určitě stojí místní modrá odrůda Teroldego Rotaliano dávající ovocná, kořenitá vína s osvěžující kyselinou a příjemným náznakem hořkosti. Dále pak odrůda Schiava neboli Vernatsch, v Německu známa jako Trollinger, dávající spíše světlá, lehce pitelná, nenáročná vína, sladké Vino Santo z další místní odrůdy Nosiola, nebo lehké, aromatické červené víno ze staré místní modré odrůdy Marzemino.

Alto Adige se může pyšnit odrůdami Chardonnay, Pinot blanc, Pinot grigio, které poskutují osobitá, ovocitá, odrůdová bílá vína typická pro novodobé jihotyrolské vinařství. Daří se zde i odrůdám Riesling, Sylvaner, Kerner, Sauvignon a Tramín, který je pravděpodobně spjatý s vinařskou obcí Termeno (Tramin) vzdálenou necelých 20 km od města Bolzano. Z modrých odrůd nesmíme zapomenout na odrůdy Schiava, Pinot noir, Merlot nebo
Cabernet Sauvignon. Typickou místní odrůdou je pak odrůda Lagrein, která, je schopna dávat vína plnější, ovocně zemitá s vyššími taniny a potenciálem k archivaci.
 
A na samý závěr malá ukázka, jak to do sebe všechno hezky zapadá, pokud jste schopni si to pamatovat. Některé zdroje uvádí že odrůda Lagrein je společně s odrůdou Marzemino, která je jedním z potomků odrůdy Teroldego, v určitém příbuzenském vztahu s odrůdami Syrah a Pinot noir.
Jak jednoduché.

Alto adige

 

 

 

 

 

 

Žádné produkty značky Trentino - Alto Adige nebyly nalezeny...