Rakousko

Rakousko disponuje širokou nabídkou vysoce čistých a ryzích vín s vysoce definovaným charakterem. Odráží v sobě svěžest německých vín a přidávají svojí vlastní výraznou chuť a energii. Vlastně mají pramálo společného s rakouskými víny z 80. let 20. století, díkybohu. Rakouská vína prošla svojí vlastní velkou revolucí a v poslední době se to dotklo i označování a zařazování vín. Inspirovány francouzským apelačním systémem AOC přišly místní vinařské autority s pravidly, které identifikují konkrétní a úspěšné kombinace místa a dané odrůdy pod vlastním označením DAC (Districtus Austriae Controllatus). Do této kategorie spadá 17 vinařských regionů a další pravděpodobně přibydou. DAC pravidla jsou striktní a spadají pod ně jen ty odrůdy, které jsou považovány jako nejlepší reprezentant odrážející výjimečnost daného regionu, popř. subregionu.

Většina vín se rodí na východě Rakouska v okolí Vídně. Alpy zde přechází v Panonskou nížinu a ta zasahuje až na území Maďarska. Půdní profil je zde velmi rozmanitý, vyskytuje se zde břidlice, písek, jíl, rula, jílovitá hlína, svor, spraš, ale také suchá půda, travnatá území, skalní stěny a poklidné mělké Neziderské jezero – Neusiedler See.

austria

Vzhledem k výraznému kontinentálnímu klimatu a nižším ročním výnosům se v Rakousku rodí vesměs silnější vína než v sousedním Německu. Dvě třetiny rakouské produkce připadá bílým vínům, kterým dominuje Grüner Veltliner – Veltlínské zelené, který je pěstován na více než 30 % z celkových cca. 47 tisíc hektarů. Významnou roli zde také hrají Welschriesling – Ryzlink vlašský a Riesling – Ryzlink. Modré odrůdy pak mají zastoupení v odrůdách Blaufränkisch – Frankovka, Zweigelt – Zweigeltrebe, Sankt Laurent – Svatovavřinecké.

Vína regionu Weinviertel severně od Vídně disponují jednou z největších lehkostí a svěžestí z celého Rakouska. Zdejší zalesněná zvlněná krajina s malebnými vesničkami je na jihovýchodě chráněna slovenskými Malými Karpaty před teplými vzdušnými proudy vanoucími z Panonské nížiny. V regionech Traisental a Wagram převažuje smíšené zemědělství, nicméně i zde nalezneme velká vína z odrůd Grüner Veltliner a Roter Veltliner (Veltlínské červené), obě odrůdy však nejsou v žádném příbuzenském stavu. Červená vína jsou dominantou regionů Carnuntum a Burgenland. Zatímco v prvním případě převládají spíše lehce pitelná vína z odrůdy Zweigelt, nebo kupáže jejichž základem je právě tato odrůda, regionu Burgenland vládne Blaufränkisch, z níž se zde rodí opravdu prvotřídní velká vína.

austria4

Hlavní město Rakouska Vídeň je velmi spjato s pěstováním vína čehož je důkazem i necelých 640 ha vinic, které zde můžeme nalézt. Místní pěstitelé se řadu let zaměřovali spíše na jednodušší vína, kterými zásobovali místní „Heurigen“ – hospůdky kde lokální vinaři nabízejí svá vína. Nicméně i zde můžeme nalézt serióznější exempláře místních producentů. Thermenregion je nejjižnější a nejteplejší částí Dolních Rakous (Niederösterreich). Ze severu ho chrání hory a vídeňské lesy a stejně jako v Burgenlandu se v něm naplno projevují klimatické vlivy Panonské nížiny. Stejně jako ve Vídni i zde nalezneme místní „Heurigen“. Bílým odrůdám vládne Zierfandler, Rotgipfler a Neuburger a modrým odrůdám Pinot Noir a Sankt Laurent.

Region Steiermark – Štýrsko nemá s ostatními regiony na severu moc společného. Již řadu let zde přicházejí na svět výhradně suchá vína podobná těm v sousedním Slovinsku, kde i řada rakouských vinařů působí. Štýrsko zabírá pouhých 7 % z celkové viniční plochy Rakouska a zdejší vinohrady jsou hodně rozptýlené v místní malebné kopcovité krajině. Dominují zde Sauvignon Blanc, Chardonnay a Welschriesling, které v celé zemi nemají sobě rovna. Odrůda Chardonnay – zde nazývána Morillon – zaujímá neochvějně první pozici. Südsteiermark se pyšní odrůdou Sauvignon Blanc a největší koncentrací respektovaných producentů v celém Štýrsku, Traminer je naopak místní specialitou a dominantou vulkanických půd ve Vulkanland Steiermark (do roku 2016 známý pod názvem Südoststeiermark) a růžové víno Schilcher z odrůdy Blauer Wildbacher láká milovníky vína do Weststeiermarku.

austria3

 

 

Žádné produkty značky Rakousko nebyly nalezeny...