Rakousko

Rakousko disponuje širokou nabídkou vysoce čistých a ryzích vín s vysoce definovaným charakterem. Odráží v sobě svěžest německých vín a přidávají svojí vlastní výraznou chuť a energii. Vlastně mají pramálo společného s rakouskými víny z 80. let 20. století, díkybohu. Rakouská vína prošla svojí vlastní velkou revolucí a v poslední době se to dotklo i označování a zařazování vín. Inspirovány francouzským apelačním systémem AOC přišly místní vinařské autority s pravidly, které identifikují konkrétní a úspěšné kombinace místa a dané odrůdy pod vlastním označením DAC (Districtus Austriae Controllatus). Do této kategorie spadá 17 vinařských regionů a další pravděpodobně přibydou. DAC pravidla jsou striktní a spadají pod ně jen ty odrůdy, které jsou považovány jako nejlepší reprezentant odrážející výjimečnost daného regionu, popř. subregionu.

Většina vín se rodí na východě Rakouska v okolí Vídně. Alpy zde přechází v Panonskou nížinu a ta zasahuje až na území Maďarska. Půdní profil je zde velmi rozmanitý, vyskytuje se zde břidlice, písek, jíl, rula, jílovitá hlína, svor, spraš, ale také suchá půda, travnatá území, skalní stěny a poklidné mělké Neziderské jezero – Neusiedler See.

austria

Vzhledem k výraznému kontinentálnímu klimatu a nižším ročním výnosům se v Rakousku rodí vesměs silnější vína než v sousedním Německu. Dvě třetiny rakouské produkce připadá bílým vínům, kterým dominuje Grüner Veltliner – Veltlínské zelené, který je pěstován na více než 30 % z celkových cca. 47 tisíc hektarů. Významnou roli zde také hrají Welschriesling – Ryzlink vlašský a Riesling – Ryzlink. Modré odrůdy pak mají zastoupení v odrůdách Blaufränkisch – Frankovka, Zweigelt – Zweigeltrebe, Sankt Laurent – Svatovavřinecké.

Vína regionu Weinviertel severně od Vídně disponují jednou z největších lehkostí a svěžestí z celého Rakouska. Zdejší zalesněná zvlněná krajina s malebnými vesničkami je na jihovýchodě chráněna slovenskými Malými Karpaty před teplými vzdušnými proudy vanoucími z Panonské nížiny. V regionech Traisental a Wagram převažuje smíšené zemědělství, nicméně i zde nalezneme velká vína z odrůd Grüner Veltliner a Roter Veltliner (Veltlínské červené), obě odrůdy však nejsou v žádném příbuzenském stavu. Červená vína jsou dominantou regionů Carnuntum a Burgenland. Zatímco v prvním případě převládají spíše lehce pitelná vína z odrůdy Zweigelt, nebo kupáže jejichž základem je právě tato odrůda, regionu Burgenland vládne Blaufränkisch, z níž se zde rodí opravdu prvotřídní velká vína.

austria4

Hlavní město Rakouska Vídeň je velmi spjato s pěstováním vína čehož je důkazem i necelých 640 ha vinic, které zde můžeme nalézt. Místní pěstitelé se řadu let zaměřovali spíše na jednodušší vína, kterými zásobovali místní „Heurigen“ – hospůdky kde lokální vinaři nabízejí svá vína. Nicméně i zde můžeme nalézt serióznější exempláře místních producentů. Thermenregion je nejjižnější a nejteplejší částí Dolních Rakous (Niederösterreich). Ze severu ho chrání hory a vídeňské lesy a stejně jako v Burgenlandu se v něm naplno projevují klimatické vlivy Panonské nížiny. Stejně jako ve Vídni i zde nalezneme místní „Heurigen“. Bílým odrůdám vládne Zierfandler, Rotgipfler a Neuburger a modrým odrůdám Pinot Noir a Sankt Laurent.

Region Steiermark – Štýrsko nemá s ostatními regiony na severu moc společného. Již řadu let zde přicházejí na svět výhradně suchá vína podobná těm v sousedním Slovinsku, kde i řada rakouských vinařů působí. Štýrsko zabírá pouhých 7 % z celkové viniční plochy Rakouska a zdejší vinohrady jsou hodně rozptýlené v místní malebné kopcovité krajině. Dominují zde Sauvignon Blanc, Chardonnay a Welschriesling, které v celé zemi nemají sobě rovna. Odrůda Chardonnay – zde nazývána Morillon – zaujímá neochvějně první pozici. Südsteiermark se pyšní odrůdou Sauvignon Blanc a největší koncentrací respektovaných producentů v celém Štýrsku, Traminer je naopak místní specialitou a dominantou vulkanických půd ve Vulkanland Steiermark (do roku 2016 známý pod názvem Südoststeiermark) a růžové víno Schilcher z odrůdy Blauer Wildbacher láká milovníky vína do Weststeiermarku.

austria3

 

 

Žádné produkty značky Rakousko nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení