Piemonte

Piemonte znamená ,,na úpatí hor", tedy v tomto případě Alp, které tento hornatý kraj obepínají téměř ze všech stran. Vytvářejí nepřerušovanou tmavou - v zimě a na jaře zářivě bílou - kulisu zvlněných kopců Monferrata v srdci oblasti. Méně než 5% vinic leží v rovinatém terénu. Zdá se, že každý svah trochu jinou orientaci, polohu a nadmořskou výšku. To určuje odrůdovou skladbu výsadby. Přestože všechny vinohrady se vyznačují vlastním mezoklimatem, v celém regionu vládne typické makroklima někdy s velmi horkým vegetačním obdobím, po němž následuje mlhavý podzim a chladná, často mlhavá zima. Jídlo s vínem je v Piemontu propojené stejně nerozlučně jako ve francouzském Burgundsku. Obojí se vyznačuje výrazným charakterem, bohatostí, individualitou, vyzrálostí a jakýmisi podzimními rysy. Důležitou roli v každém případě hrají bílé lanýže.

Dvě nejlepší červená vína Piemontu - Barbaresco a Barolo - jsou pojmenována podle vinařských obcí. Většina zbývajících nejproslulejších vín nese názvy svých odrůd: Barbera, Brachetto, Dolcetto, Grignolino, Freisa, Moscato a Nebbiolo. Pokud je za jménem odrůdy připojen název oblasti jako třeba Dolcetto d'Alba, pochází víno z úzce vymezené, teoreticky kvalitnější zóny. Výjimku z tohoto pravidla představují poměrně nové denominace Langhe, Roero, Monferrato a všezahrnující DOC, které mají pomoct zamezit zavádění zón IGT, všeobecně pokládaných za ostudně méněcenné.

Oblíbené Nebbiolo je bezkonkurenčně nejlepší modrou odrůdou na severu Itálie. I mimo podoblasti Barolo a Barbaresco poskytuje hebká voňavá vína, což v současné době dokládají některé seriózní produkty, jako například Nebbiolo d'Alba, Langhe Nebbiolo nebo červené Roero. Právě Roero bylo v roce 2004 bylo povýšeno do kategorie DOCG. Pěstuje sev kopcích Roero severozápadně od Alby, na písčitých půdách levého břehu řeky Tanaro. Tady se daří rovněž voňavé staré místní odrůdě Arneis dávající vína s hruškovými tóny.

Piemonte 12

DOC Langhe naopak leží jižně od Alby, na protějším břehu řeky. Tato denominace je určena pro dorůdovávína z odrůd Nebbiolo, Dolcetto, Freisa, Arneis, Favorita a Chardonnay pěstovaných těžších jílovo-slínových půdách na pravém břehu řeky Tanaro. Mnohá vína pocházející z přesně vymezených geografických oblastí pahorkatiny Langhem včetně Barola a Barbaresca, mohou nést status DOC Langhe a existují v odrůdové verzi nebo jen s jednoduchým označením rosso či bianco.

Monferrato má vlastní DOC. Jeho hranice téměř kopírují pomezí denominace Barbera d'Asti. Označení DOC Piemonte vzniklo výslovně pro odrůdy Barbera, Brachetto, Chardonnay, Cortese, Grignolino, Moscato, Uva rara a pro tři druhy Pinotu, tedy pro nijak exkluzivní výběr.

Zatímco v minulosti byla Barbera považována za příliš obyčejnou a nijak ceněnou odrůdu, dnes platí za druhou nejrespektovanější v Piemonte. Nebbiolo dává světlá, tříslovitá vína, která vyžadují čas a péči. Naproti tomu Barbera, dozrávající v nových sudech z francouzského dubu, více odpovídá dnešnímu stereotypu červeného vína - velkého, výrazného, temně fialového moku. Barbera se tradičně sklízela dříve než Nebbiolo, ale potřebuje poměrně teplou polohu. Při pozdější sklizni lze kyselost hroznů snížit na přijatelnou úroveň, jak se to podařilo vinohradníkůmv Asti a Albě. Nejtypičtější Barberou je obecně Barbera d'Asti. Dělí se do tři podoblastí, a sice Nizza, Tinella a Astiano či Colli Astini. Barbera d'Alba je zpravidla tvrdší víno s názvem Barbera del Monferrato, která se rodí prakticky ve stejné oblasti jako Barbera d'Asti, představuje naprostý opak.

Třetí nejvýznamější modrou odrůdou v Piemontu je Dolcetto, které je schopno dozrát i v nejchladnějších a nejvyšších polohách. Tam kde má Barbera často příliš velký říz, je Dolcetto jemné, ale zároveň schopné nádherné rovnováhy mezi tělnatostí, prachovou hustotou a suchostí. Nechybí mu nádech hořkosti, který báječně doplní vydatné místní speciality. Nejlepší reprezentanti této odrůdy pocházejí z oblastí Alba, Diano d'Alba, Dogliani a Ovada. Grignolino představuje lehké třešňové červené víno, i když narazit můžete i na velké a pikantní verze. Ve své nejlepší formě, například z Asti nebo Monferrato Casalese, vyniká stimulujícím, čistým charakterem. Všechna tato vína by se měla pít poměrně mladá.

Vlajkovou bílou odrůdou v Piemontu je Moscato. Používá se pro výrobu šumivého Asti a nesporně kvalitnějšího Moscato d'Asti, typického představitele sladkého Muškátu v jeho nejslavnostnější formě. Jeho velkou předností je nízky obsah alkoholu - má pouhých 5%, tedy méně než jakékoli jiné víno.

Jižně od Alessandrie se pěstuje bíla odrůda Cortese. Vyrábí se z ní módní suché víno Gavi. V zóně Roero převažuje Arneis, ikdyž na tamních písčitých půdách se skvěle daří také svěží, živé odrůdě Favorita, místní varientě Vermentina.

Dalšími vinařskými specialitami této plodné oblasti jsou sladké červené šumivé víno Brachetto d'Acqui, lehké Verduno z modré odrůdy Pelaverga, sladké růžové nebo červené Malvasia di Casorzo d'Asti, zajímavé žluté DOC Erbaluce di Caluso (Sladká varianta Caluso Passito se vyrábí z napůl usušených cibéb a šumivá metodou delšího zrání na kvasničních kalech) a perlivé, většinou sladké červené víno Freisa, často původem z Asti, připomínající trpčí, méně ovocitou verzi Lambrusca, kterou si buď oblíbíte, a nebo jí nebudete snášet. V roce 2002 byla založena DOC Alta Langa, určená pro perlivé víno vyráběné tradiční metodou. Produkuje se zde i překvapivě dobrý šumivý ryzlink, prodávaný pod označením Langhe Bianco.1200px-Vineyards_in_Piemonte,_Italy

 

Žádné produkty značky Piemonte nebyly nalezeny...