Nahe

Vinařskou oblast Nahe nalezneme vklíněnou mezi Pomoselí, Rýnské Hesensko a Rheingau. Nejlepší exempláře dokonale vystihují terroir vinic odkazující na vína z Mosely a mají i stejně dlouhou životnost. Zároveň však disponují tělem a hroznovou intenzitou rýnských vín.

Řeka Nahe protéká pohořím Hunsrück směrem na severovýchod souběžně s Moselou a u města Bingen se vlevá do Rýna. Zatímco Mosela tvoří jakousi páteř svých vinic, vinohrady roztroušené podél Nahe se shlukují v místech, kde jsou její břehy nebo svahy podél jejích přítoků nakloněny směrem k jihu. Nejlepší vinohrady v oblasti Nahe se však obdělávají stejně obtížně jako podél Mosely a počet pěstitelů tak zde stále klesá.

nahe 2

Nejzápadnější z vinic se nachází nad obcí Monzingen a zahrnují dvě prvotřídní polohy: kamenito - břidličnatý Halenberg a rozlehlejší Frühlingsplätzchen s proměnlivými vlhkými podmínkami a měkčí půdou s vyšším obsahem červené břidlice. V tomto široce otevřeném údolí, které kontrastuje s působivým úzkým úsekem Nahe je soustředěno nejvíce vynikajících vinic a zdejší vinaři zde produkují velmi pozoruhodná vína. Najdeme je na levém břehu s jižní orientací, kde se řeka vine kolem obcí Schlossböckelheim, Oberhausen, Niederhausen a Norheim. V roce 1901 je kategorizoval pruský královský zeměměřič a v 90. letech minulého století použila původní mapu jako předlohu pro klasifikaci vinic asociace VDP. Jako první byla ohodnocena vinice Niederhäuser Hermannshöhle, což v následujícím roce přimělo pruskou vládu ke zřízení nového Staatsweingut (Státní vinařství) v tomto kraji. Kosodřevina a měděné doly musely ustoupit několika novým viničním plochám.

Ve státním vinařství Nahe Staatsweingut a v několika rozlehlých usedlostech v Bad Kreuznachu vznikala od 20.let minulého století jiskrná vína s pronikavou mineralitou. V roce 1930 byla Nahe vyhlášena samostatnou vinařskou oblastí, nicméně pověst jejích špičkových vinařů odjakživa předčilo pověst celého regionu. Na sklonku 80. let minulého století Státní vinařství ztratilo vedoucí roli, kvůli níž bylo založeno. Ocitlo se v soukromých rukách a jeho současný vlastník obnovuje sklepy i jeho někdejší pověst. Některé z původních nejcennějších poloh Státního vinařství v Herrmanshöhle se mu podařilo přičlenit ke svému vinařství. Nedávno oživil vinici Höllenpfad nad Roxheimem severozápadně od Bad Kreuznachu. Kdysi významné usedlosti v Bad Kreuznachu se zbavily mnoha dalších vinohradů. Jižně od města, dál proti proudu řeky od meandru u Bad Münster se tyčí Rotenfels, údajně nejvyšší evropský útes severně od Alp. Pás révových keřů na jeho úpatí stále rodí vynikající vína.

Dál po proudu, směrem na sever, se rozprostírá kraj se stále rušnější vinařskou scénou. V obci Langenlonsheim tvoří Martin Tesch vzrušující vína ze svých zaviděníhodně vyzrálých hroznů do lahví s originálními etiketami. Jeho vína jsou moderní a elegantní suché moky pocházející vždy z jediné vinice.

Nahe

Žádné produkty značky Nahe nebyly nalezeny...