Mikulovsko

Mikulovská vinařská podoblast je největší moravskou podoblastí podle počtu hektarů osázených vinic, nicméně se zde nachází nejméně vinařských obcí a viničních tratí. Krajině dominuje CHKO Pálava. Vápencové Pavlovské vrchy, jež jsou poslední výběžek stepí Panonie a jejích vápencových Alp, jsou vsazeny na okraj lužních lesů dolního Podyjí. Klima je zde velmi teplé a suché. Půdy jsou převážně vápenité a na západním okraji této podoblasti nalezneme půdy pískové s příměsí jílu, ale i půdy sprašové. Z bílých odrůd se zde převážně pěstuje Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, ale i Müller Thurgau, Chardonnay, Tramín červený nebo Pálava. Z modrých odrůd potom Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré. Zdejší podmínky více svědčí bílým odrůdám. I díky výborným polohám viničních tratí mají vína nezaměnitelný charakter. Bílá vína mají jemné až výrazné aroma, jsou plná, koncentrovaná, kořenitá, minerální a harmonická. U červených vín dominuje převážně jejich ovocnost.

Mikulovská vinařská podoblast je jedním z center vinařství v České republice a město Mikulov tvoří její přirozené středisko. Vynikající vinařské polohy však nalezneme nejen v bezprostřední blízkosti města, ale i v dalších okolních městech a obcích. Významného postavení mezi nimi získaly především Valtice. Ve sklepeních Valtického zámku se nachází celoročně otevřená degustační expozice Národní soutěže vín Salon vín ČR. Ve Valticích je i nejstarší vinařská škola. Význačné postavení díky kvalitě vín mají v rámci Mikulovské vinařské podoblasti mimo jiné také obce Sedlec, Dolní Dunajovice, Pavlov, Perná, Dolní a Horní Věstonice, Novosedly nebo Brod nad Dyjí.

Za zmínku namátkově vybereme obce Perná, kde ve zdejší šlechtitelské stanici z roku 1946 byly vyšlechtěny bílé odrůdy Pálava a Aurelius, a Dolní Věstonice, kde ve zdejším muzeu s archeologickou expozicí můžeme spatřit kopiii sošky Věstonické venuše.

Pálava2

 

 

Žádné produkty značky Mikulovsko nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení