Znojemsko

Je dle počtu hektarů vinic nejmenší moravskou vinařskou podoblastí ležící na jihozápadě vinařské oblasti Morava. Vyrábějí se zde svěží, aromatická, chuťově plná a kořenitá bílá vína. Nejčastěji jde o odrůdy Veltlínské zelené a Müller Thurgau, nicméně daří se zde i odrůdám Ryzlink rýnský, Sauvignon nebo Rulandské bílé. Velký vliv na tyto charakteristiky mají zdejší specifické klimatické podmínky. Chladný vítr z nedaleké Českomoravské vrchoviny a termoregulační vliv řek Dyje, Jevišovka a Jihlava. I díky tomu dochází k vysokým rozdílům v denních a nočních teplotách. Dále pak hraje důležitou roli široká škála půdních profilů. Nalezneme zde granitoidy, štěrkopísky, písky, spraše apod. Nesmíme ovšem zapomenout ani na modré odrůdy, zejména Svatovavřinecké a Frankovka, které se zde však pěstují v menší míře.

Město Znojmo bylo vždy význačným vinařským střediskem, což dokládá spleť dlouhých chodeb vinných sklepů přímo pod městem. V blízkosti města se táhnou prvotřídní viniční polohy se štěrkovým podložím překrytým místně spraší, případně i s polohami jílů. Tyto vinice se nalézají v pásu od Kraví hory směrem na Hnánice.

Ze zajímavostí připomeňme jednu z nejstarších vinic na území České republiky, vinici Šobes, nedaleko obce Hnanice v Národním parku Podyjí, která se kvalitou svých vín řadí mezi vyhlášené vinice Evropy. Zajímavostí je také tzv. Genofond České republiky. Jde o vysázenou sbírku všech odrůd révy vinné ČR. Ve viniční trati Nad Sklepy ji udržuje nejstarší vinařská šlechtitelská stanice v ČR, založená v roce 1895 v obci Vrbovec, dnes působící pod názvem Ampelos.

šobes 

Žádné produkty značky Znojemsko nebyly nalezeny...