Znojemsko

Je dle počtu hektarů vinic nejmenší moravskou vinařskou podoblastí ležící na jihozápadě vinařské oblasti Morava. Vyrábějí se zde svěží, aromatická, chuťově plná a kořenitá bílá vína. Nejčastěji jde o odrůdy Veltlínské zelené a Müller Thurgau, nicméně daří se zde i odrůdám Ryzlink rýnský, Sauvignon nebo Rulandské bílé. Velký vliv na tyto charakteristiky mají zdejší specifické klimatické podmínky. Chladný vítr z nedaleké Českomoravské vrchoviny a termoregulační vliv řek Dyje, Jevišovka a Jihlava. I díky tomu dochází k vysokým rozdílům v denních a nočních teplotách. Dále pak hraje důležitou roli široká škála půdních profilů. Nalezneme zde granitoidy, štěrkopísky, písky, spraše apod. Nesmíme ovšem zapomenout ani na modré odrůdy, zejména Svatovavřinecké a Frankovka, které se zde však pěstují v menší míře.

Město Znojmo bylo vždy význačným vinařským střediskem, což dokládá spleť dlouhých chodeb vinných sklepů přímo pod městem. V blízkosti města se táhnou prvotřídní viniční polohy se štěrkovým podložím překrytým místně spraší, případně i s polohami jílů. Tyto vinice se nalézají v pásu od Kraví hory směrem na Hnánice.

Ze zajímavostí připomeňme jednu z nejstarších vinic na území České republiky, vinici Šobes, nedaleko obce Hnanice v Národním parku Podyjí, která se kvalitou svých vín řadí mezi vyhlášené vinice Evropy. Zajímavostí je také tzv. Genofond České republiky. Jde o vysázenou sbírku všech odrůd révy vinné ČR. Ve viniční trati Nad Sklepy ji udržuje nejstarší vinařská šlechtitelská stanice v ČR, založená v roce 1895 v obci Vrbovec, dnes působící pod názvem Ampelos.

šobes 

Žádné produkty značky Znojemsko nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení