Slovácko

Slovácká vinařská podoblast má největší počet vinařských obcí i viničních tratí a nachází se v Jihomoravském a částečně i Zlínském kraji. Půdy jsou převážně jílovité, štěrkopískové a kamenité. Východ podoblasti pak tvoří předhůří Bílých Karpat a oproti ostatním moravským vinařským podoblastem je zde mnoho vinic vysázeno na těžkých půdách vzniklých z původních jílů. Takové půdy dobře udržující vláhu a réva na nich čerpá výživu i v suchých létech. Tento faktor přispívá u výsledného vína k dojmu vyšší extraktivnosti a chuťové plnosti. Zmíněné podmínky vyhovují převážně burgundským odrůdám. Půda kamenitá a více záhřevná je pak vhodná pro odrůdu Ryzlink rýnský. Z bílých odrůd se zde pak dále setkáme s odrůdami zejména Müller Thurgau, Muškát moravský a Sylvánské zelené. V jižní části, především v Podluží, vytvaří teplé a suché podnebí společně s písčitými půdami vhodné podmínky pro pěstování modrých odrůd. Jmenujme především odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Výsledná červená vína jsou plná, výrazná a harmonická.

Severně nad Podlužím je členitý terén více kopcovitý a vinice jsou položeny výše. Vliv teplého jižního proudění v období zrání hroznů zde již není tak patrný. Proto zde vznikají vína sice plná, avšak se svěžím charakterem. Nalezneme zde dvě významná vinařská centra. Obec Mutěnice s Výzkumnou vinařskou stanicí a Polešovice, kde byla vyšlechtěna naše nejrozšířenější domácí odrůda Muškát moravský. Při té příležitostí se hodí zmínit obec Moravská Nová Ves, kde byla vyšlechtěna odrůda Cabernet Moravia.

Hlavním vinařským centrem je zde ovšem město Bzenec. Zajímavostí je, že zde kdysi vzniklo jedno z prvních vinařských družstev, které proslulo
bílým vínem Bzenecká lipka, což je cuvée vyráběné z hroznů odrůdy Ryzlink rýnský. V Blatnici pod sv. Antonínkem pak vzniklo spojením vín odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené známkové víno Blatnický roháč. Závěrem zmíníme obec Petrov, kde se nachází chráněná lokalita zajímavých staveb vinných sklepů zvaná "Plže".
 

Petrov Plže 

 

 

Žádné produkty značky Slovácko nebyly nalezeny...