Friuli

Severovýchodní část Itálie byla po dlouhou dobu vnímána jako takový hnací motor pro výrobu typicky odrůdových, aromatických, jasně definovaných velkých bílých vín s čistými tóny. Opakem je potom stoupající popularita mladých vinařů z Friuli, kteří si vzali za vzor průkopníka naturálních vín
Josko Gravnera a jeho se slupkami fermentující a na slupkách v amforách zrající vína. Stejně jako v ostatních regionech Itálie nalezneme i ve Friuli vinařská družstva, nicméně většina místních vinařství jsou rodinnými podniky.
 

Nejznámějšími apelacemi DOC pro bílá vína jsou Friuli Colli Orientali a Collio Goriziano nesoucí jméno podle své provincie, všeobecně však známější jen jako Collio. Vinohrady v Colli Orientali jsou na severovýchodě Slovinska chráněny Julskými Alpami. I tak zde ovšem vládne chladnější a kontinentálněji klima než v oblast Collio, kde se více projevují zmírňující vlivy Jaderského moře. Colli Orientali se nachází v nižší nadmořské výšce v rozmezí 100 – 350 m n.m. a v dávné minulosti se nacházelo pod hladinou moře. Místní půdy jsou stále tvořeny slínovými a pískovcovými usazeninami, které vytvářejí charakteristické vrstvy, kterým se zde říká „flysch of Cormons“ podle města Cormons.

friuli4

Nejvýznamnější odrůdou Friuli je Friulano, dále pak Pinot Grigio, Pinot Bianco, Sauvignon Blanc a místní speciální odrůda Verduzzo. Obliba a kvalita červeného vína však postupně stoupá, a proto přibližně třetina viniční plochy v Colli Orientali patří modrým odrůdám. Vládne zde Cabernet Sauvignon a Merlot, nicméně i místní odrůdy jako jsou Refosco, Schiopettino a Pignolo se těší velké oblibě. Colli Orientali se vyznačuje spíše vysokohorským než mořským klimatem, nicméně i zde je Cabernet Sauvignon schopen plně dozrát. Také globální oteplování a sofistikovanější výrobní procesy napomáhají zlepšování kvality zdejších vín.

V DOC Collio se stále více do módy dostává typická místní odrůda Ribolla Gialla. Mnohdy se nechává kvasit na slupkách a výsledná vína získávají tmavě žlutý odstín. Podobně jako v Colli Orientali i zde se lze setkat s víny s barikovým charakterem, převážně u odrůd Chardonnay a Pinot Bianco. Mezi další místní odrůdy patří Traminer Aromatico, Malvasia Istriana nebo Riesling Italico – Ryzlink vlaššský. Za zmínku pak určitě ještě stojí
DOC Isonzo ležící v rovinaté krajině poblíž pobřeží. Vína jako Pinot Grigio a Friulano dokáží překvapit svojí koncentrací a intenzitou.
 

friuli3

Žádné produkty značky Friuli nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení