Friuli

Severovýchodní část Itálie byla po dlouhou dobu vnímána jako takový hnací motor pro výrobu typicky odrůdových, aromatických, jasně definovaných velkých bílých vín s čistými tóny. Opakem je potom stoupající popularita mladých vinařů z Friuli, kteří si vzali za vzor průkopníka naturálních vín
Josko Gravnera a jeho se slupkami fermentující a na slupkách v amforách zrající vína. Stejně jako v ostatních regionech Itálie nalezneme i ve Friuli vinařská družstva, nicméně většina místních vinařství jsou rodinnými podniky.
 

Nejznámějšími apelacemi DOC pro bílá vína jsou Friuli Colli Orientali a Collio Goriziano nesoucí jméno podle své provincie, všeobecně však známější jen jako Collio. Vinohrady v Colli Orientali jsou na severovýchodě Slovinska chráněny Julskými Alpami. I tak zde ovšem vládne chladnější a kontinentálněji klima než v oblast Collio, kde se více projevují zmírňující vlivy Jaderského moře. Colli Orientali se nachází v nižší nadmořské výšce v rozmezí 100 – 350 m n.m. a v dávné minulosti se nacházelo pod hladinou moře. Místní půdy jsou stále tvořeny slínovými a pískovcovými usazeninami, které vytvářejí charakteristické vrstvy, kterým se zde říká „flysch of Cormons“ podle města Cormons.

friuli4

Nejvýznamnější odrůdou Friuli je Friulano, dále pak Pinot Grigio, Pinot Bianco, Sauvignon Blanc a místní speciální odrůda Verduzzo. Obliba a kvalita červeného vína však postupně stoupá, a proto přibližně třetina viniční plochy v Colli Orientali patří modrým odrůdám. Vládne zde Cabernet Sauvignon a Merlot, nicméně i místní odrůdy jako jsou Refosco, Schiopettino a Pignolo se těší velké oblibě. Colli Orientali se vyznačuje spíše vysokohorským než mořským klimatem, nicméně i zde je Cabernet Sauvignon schopen plně dozrát. Také globální oteplování a sofistikovanější výrobní procesy napomáhají zlepšování kvality zdejších vín.

V DOC Collio se stále více do módy dostává typická místní odrůda Ribolla Gialla. Mnohdy se nechává kvasit na slupkách a výsledná vína získávají tmavě žlutý odstín. Podobně jako v Colli Orientali i zde se lze setkat s víny s barikovým charakterem, převážně u odrůd Chardonnay a Pinot Bianco. Mezi další místní odrůdy patří Traminer Aromatico, Malvasia Istriana nebo Riesling Italico – Ryzlink vlaššský. Za zmínku pak určitě ještě stojí
DOC Isonzo ležící v rovinaté krajině poblíž pobřeží. Vína jako Pinot Grigio a Friulano dokáží překvapit svojí koncentrací a intenzitou.
 

friuli3

Žádné produkty značky Friuli nebyly nalezeny...